Říká architekt Petr Portych, jeden z trojice protagonistů projektu České chaty snů. Ačkoliv premiéra druhé série pořadu skončila už v květnu 2024, na kanálech TV Prima můžete sledovat reprízy.
Ing. arch. Petr Portych, vystudovaný architekt v Praze a Brně, se zkušenostmi nejen s navrhováním projektů, ale i s realizacemi a pracemi přímo na stavbách. V současné době s Martinem Štroufem provozuje ateliér Apostrof architekti. Matador pořadu.
Ing. arch. Ondřej Zdvomka, vystudovaný architekt, žije a pracuje v Bohumíně. Dříve hlavní architekt města Frýdku-Místku, dnes je na volné noze. Je součástí ateliéru Master Design. V pořadu byl nováčkem.
MgA. Sebastian Wojnar, sochař, vystudoval AVU v Praze. Je figurální sochař, jeho podstatou tvorby je práce s figurou a její následné fragmentování. Je nepřehlédnutelný nejen díky svým autorským dílům, ale i svým mušketýrským knírkem. V pořadu je od počátku první série.
Při natáčení jsme v zákulisí tyto 3 hlavní tváře vyzpovídali. Věříme, že vás jejich odpovědi na naše otázky budou stejně zajímat jako nás.
Petr: Život je o náhodách a i v tomto případě to byla jedna velká náhoda. Byli jsme osloveni s kolegou, se kterým vedeme ateliér, jestli bychom nechtěli něco podobného zkusit a nás nenapadlo nic lepšího než to zkusit a kupodivu jsme byli vybráni.
Ondřej: Byl jsem osloven napřímo kamarádem Martinem Štroufem z první série.
Séba: Byl jsem osloven napřímo.
Petr: Nemyslím si, že jde jeden projekt vypíchnout a říct, že to byla největší výzva. Každá ta chata byla svým způsobem komplikovaná a hledali jsme balanc mezi tím, jak zachovat její kouzlo, historii, a přesto udělat změnu, která bude vizuálně atraktivní, a přesto něčím unikátní.
Ondřej: Roubenka, protože v ní, jak je známo, je vše křivé a drží silou vůle a let.
Séba: Největší výzvu jsem vnímal chatu v Kytlici. Stala se pro mě asi nejpřitažlivější ve své hlavní podstatě, s odkazem na základní architektonicko-stavebně-umělecké prvky, např. zakulacený strop odkazující na valenou klenbu nebo část křížové klenby a rozetové okno.
Který model z těch, co jsme dodali – kulatá Ovalis Grande, kachlová Treviso Mini, krbová kamna Nordby s přírodním kamenem a peletová kamna HSP II 7 – vás nejvíc oslovila?
Petr: Pro všechny chaty jsme se snažili vybírat kamna, která budou stylově, velikostně a technicky nejlépe s danou chatou fungovat, a to se nám, myslím, povedlo. Kamna jsou jedním ze středobodů chaty a svým umístěním i jednou z dominant hlavních obytných prostor. V případě kulatých Ovalis Grande jsme hledali minimalistický moderní design, naopak kachlová kamna měla chatě v Olešku nádech té klasiky, i když v moderním bílém provedení.
Ondřej: Kachlová Treviso Mini, která dodala chatě velmi příjemnou atmosféru.
Séba: Dovolím si říct, že jsem byl vždy v šoku, když kamna na lokaci přijela. Napadlo mě: „Sakra, ty jsou obrovské, nebo ty budou sakra těžké“. A nebo prostě jenom „ty bláho, ty jsou super“. Nejvíc se mi líbil mode Treviso Mini, mám rád kachláky.
V posledním díle jsme dodali peletová kamna HSP 7 II, která fungují trochu odlišně od klasických krbovek. Znali jste už předtím vytápění peletami? Co se vám na tomto způsobu nejvíc zamlouvá?
Petr: Peletová kamna jsem znal již delší dobu, ale u tohoto konkrétního typu mne překvapilo, jak dlouho vydrží na jedno „přiložení“, a tak byla jasnou volbou do chaty, kterou majitelé využívají celoročně a má jediný zdroj tepla.
Ondřej: Do té doby neznal, překvapila mě mnohem lepší regulace než u klasických kamen.
Séba: Systém jsem znal, ale nikdy jsem s ním nepřišel do užšího kontaktu. Konkrétně na modelu, který jsme vybrali, se mi líbila variabilita ovládání, velmi intuitivní komunikace s topidlem. Ale především určitá míra soběstačnosti modelu při samo dávkování pelet pro zachování nastavených hodnot.
Děkujeme za rozhovor a budeme se těšit při další sérii natáčení.