Topit dřevem nebo peletami? To je dnes častá otázka těch, kterým buď dosluhují stará kamna a budou si muset koupit nová, nebo těch, kdo postavili nový dům a žádná kamna tam nemají. Jaké jsou výhody a nevýhody obou řešení?
Mít doma krbová kamna, posedět během chladných večerů před krbem, pozorovat plápolající plamínek. Komu by se to nelíbilo? Pokud bydlíte v rodinném domečku, už o tom nemusíte jen snít, můžete to i zažít.
Klasické krbovky lákají příznivější pořizovací cenou, vytvářejí doma příjemnou atmosféru. Jenže je třeba si uvědomit, co všechno vás s nimi čeká.
Sehnat dřevo za dobrou cenu je dnes oříšek. Když se poštěstí a vy ho seženete, budete si ho dost možná muset nařezat a naštípat. Do každých kamen se totiž vejde jinak dlouhý kousek dříví. Aby dobře hořelo, musí být suché, což taky nějaký čas zabere. Klidně i několik let. O tom, že ho musíte mít kde uskladnit ani nemluvíme.
Dalším zádrhelem, který poznají spíš ženy, je nepořádek a kouř. Pokaždé, když půjdete přiložit, se z kamen vyvalí kouř, sem tam vypadne nějaký ten uhlík. Stropy časem začnou šednout, na podlaze bude špína. Je třeba ji často uklízet. Pro domácnost, kde žijí malé děti, případně alergici a astmatici, to není zrovna ideální.
Do kamen navíc budete každou chvíli přikládat, k tomu ještě budete hlídat, aby topila dle vašich představ. Nejde tam naložit do zásoby a čekat, že když tam dáte dvojnásobek dřeva, že kamna budou topit dvakrát tak dlouho. Kamna akorát rozfajrujete, pak je budete přiškrcovat a chvíli budete mít doma saunu. Pak ji vystřídá zima.
Náš tip: Chcete kamna napojit na ústřední topení a ohřívat díky nim i užitkovou vodu? Krbová kamna s výměníkem vám to umožní.
Budete se divit, ale je. Sice taky svým způsobem topíte dřevem, ale jinak. Pelety jsou malé lisované válečky, k jejichž výrobě se používá odpad z dřevní výroby. Obsahují minimální podíl vody a popele, díky čemuž docela dlouho hoří. Během spalování nevzniká žádný kouř, který by unikal do místnosti, nic nepráší.
Pelety jsou sice o něco dražší než dřevo, odpadne vám ale mnoho starostí. Seženete je buď sypané, nebo v pytlích po 15 kg. Do zásobníku kamen je stačí nasypat zhruba 2x do týdne, kamna si sama budou dávkovat, kolik jich potřebují. Sama taky budou hlídat a udržovat konstantní teplotu. Jaké jsou další výhody peletových kamen?
Víte, že na trhu najdete i peletová kamna s výměníkem?