Stará kamna dosluhují, nebo řešíte pořízení vůbec prvních krbových kamen do vaší domácnosti? Skvělé rozhodnutí. Doma dotvoříte to pravé „teplo domova“. Domov je totiž tam, kde je teplo. Jenže jaká kamna vybrat? Na trhu jich je opravdu hodně.
Dekorativním vzhledem vás jistě zaujmou americká kamna, tradicí klasická krbová kamna, snadnou obsluhou a možností ovládání na dálku zase peletová kamna.
Ameriky už se dnes nevyrábí, seženete je jen ve specializované prodejně. Kdo po nich ale touží, ten si cestu ke stáložárným kamnům jistě najde.
Jejich charakteristickým rysem jsou slídová okénka, skrz které můžete pozorovat plápolající plamínek a použití niklu na bohaté zdobení. To nemá jen okrasný, ale i praktický význam. Zvyšuje se tak totiž topná plocha, kamna vydávají do okolí víc tepla.
Dalším jejich plusem a charakteristickým rysem je skutečnost, že umí ohřívat vzduch u podlahy. Komínová záklopka se po roztopení zavře, žár uniká dalším otvorem bez záklopky do zadního tahu, přímo k dutému dni kamen. To se ohřeje a pak teprve vzduch putuje do komína.
Zatímco americká kamna si pořídí milovníci historie a starožitností, kamna na pelety zase moderní člověk, který šetří čas i svá záda. Do Amerik sice stačilo přiložit dvakrát denně, do peletových kamen stačí naložit zhruba dvakrát za týden.
Nemusíte štípat dříví, nemusíte chodit několikrát denně přikládat. Z kamen neuniká kouř ani prach, díky WLAN modulu si můžete zatopit dřív, než dorazíte domů. Zní to jako pohádka? Ne, taková je realita.
Palivem je ryze ekologické topivo v podobě malých lisovaných válečků-pelet. Ty se vyrábí z odpadních zbytků po dřevní výrobě, stlačením pilin, dřevního prachu nebo drtě. Obsahují minimální podíl vody a popele, hoří dlouhou dobu. Během jejich spalování nevzniká žádný kouř a jen minimum popela.
Víte, že ty nejkvalitnější pelety jsou světlé? Když jsou tmavé, svědčí to o vyšším podílu popele, jejich výhřevnost pak je horší než u světlých pelet.
Můžete je instalovat i do nízkoenergetických a pasivních domů.